Chleb ziołowy na zakwasie Thermomix
Przepisy Thermomix
Składniki:
- 200 g aktywnego zakwasu – przepis
- 100 g wody
- 450 g mąki pszennej typ 550
- 50 g mąki żytniej typ 720
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- 1 łyżeczka tymianku
Wykonanie:
Do naczynia Thermomix wlewamy aktywny zakwas.
Aktywny zakwas to taki, który bąbelkuje. Jeżeli mamy nieaktywny zakwas w lodówce musimy go doprowadzić do temperatury pokojowej. Następnie zakwas dokarmiamy czyli dajemy 3 łyżki mąki żytniej i 3 łyżki letniej przegotowanej wody. Zakwas mieszamy i odstawiamy na 2-3 godziny. Po tym czasie zakwas powinien zacząć bąbelkować. Jeżeli tak się nie dzieje należy zakwas pozostawić do czasu aż na jego powierzchni pojawią się bąbelki.
Do zakwasu dolewamy wodę i podgrzewamy czas 3 min/obr2/temp.37
Następnie dosypujemy mąkę, sól i wyrabiamy ciasto czas 5 min/Interwał.
Ciasto przekładamy do miski podsypanej mąką, przykrywamy ścierką i zostawiamy w ciepłym i nieprzewiewnym miejscu na ok 12 godzin.
Następnie ciasto przekładamy na blat i wyrabiamy ciasto dosypując w tym czasie suszone zioła. Formujemy kształt bochenka chleba
Koszyczek do wyrastania chleba posypujemy obficie mąką i przekładamy uformowany bochenek. Chleb przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia ma min 2 godziny. Czas zależy od siły naszego zakwasy. Im zakwas słabszy tym potrzebuje więcej czasu do wyrastania. Ciasto może wyrastać nawet 5 godzin.
Chleb można piec również w 2 małych keksówkach wyłożonych papierem do pieczenia.
Kiedy ciasto nam wyrośnie nagrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury 250 stopni. Blachę na której będziemy piekli chleb również nagrzewamy.
Nagrzaną blachę wyciągamy z piekarnika, dajemy papier do pieczenia i delikatnie przekładamy chleb z koszyczka.
Do piekarnika dajemy pojemnik z wodą, która będzie parowała podczas pieczenia.
Blachę z chlebem wstawiamy do piekarnika, zmniejszamy temperaturę do 220 stopni i pieczemy przez 20 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy jeszcze 25 minut.
Chleb wyciągamy z piekarnika i zostawiamy do wystudzenia.
Gramatura jest nie dobra, na taka ilosc maki powinno byc wiecej zakwasu i wody!!
Pozdrawiam
Nie zgodzę sie ponieważ chleb był robiony wg przepisu i wyszedł taki jak na zdjęciu. Ilość wody i zakwasu zależy od typu mąki. Im wyższy typ mąki np 2000 owszem trzeba więcej wody i zakwasu ale w tym przypadku proporcje są jak najbardziej zachowane.