Przepis na zakwas
Dostaję bardzo dużo wiadomości na temat domowego zakwasu. Wielu z Wam nie udaje się taki zakwas, i albo w ogóle nie zaczyna się proces fermentacji lub zakwas po prostu Wam się psuje.
Ja ostatnio też miałam nieudana próbę z zakwasem. Zakwas nie miał aż takiej mocy (zakwas miał ok 2 tygodni) i chlebki wychodziły mi niewyrośnięte z zakalcem.
Najlepszym sposobem jest wziąć od kogoś już gotowy, silny zakwas i na bazie takie zakwasu zrobić swój.
Co zrobić jak nie mamy skąd wziąć takiego zakwasu?
Podam Wam dzisiaj przepis na zakwas, który po 3 dniach jest mega silnym zakwasem. Na dowód zdjęcie chleba na końcu wpisu.
Będac w sklepie wpadł mi w ręce gotowy zakwas na chleb w proszku. Postanowiłam zrobić eksperyment i potraktować ten zakwas jako starter.
Składniki na zakwas:
- 1 opakowanie saszetki „Zakwas chlebowy żytni
- 100 ml ciepłej przegotowanej wody
- szczypta cukru
- 5 g drożdży
- 2 łyżki maki żytniej pełnoziarnistej
Wykonanie:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w wysokim słoiku. Przykrywamy gaza i zostawiamy na 12 godzin. Zakwas od razu zacznie proces fermentacji. Naszym zadaniem jest teraz zakwas dokarmiać co 12 godzin.
Na czym polega dokarmianie zakwasu?
Do szklanki dajemy 2 łyżki maki żytniej pełnoziarnistej i 2 łyżki ciepłej przegotowanej wody. Mieszamy dokładnie i taka mieszankę wlewamy do podstawowego zakwasu.
Kiedy chcemy upiec chleb obieramy potrzebna ilość zakwasu, resztę zostawiamy i dokarmiany co 12 godzin.
Kiedy nie używamy zakwasu, zakręcamy słoik i chowamy do lodówki. Kiedy planujemy piec chleb zakwas wyciągamy dzień wcześniej z lodówki. Jak zakwas osiągnie temperaturę pokojowa dokarmiamy zakwas przynajmniej raz i używamy go do wypieku chleba.
Poniżej chleb z 3 dniowego zakwasu (przepis za 3 dni szukajcie na FB i stronie)