Ocet z młodych pędów sosny

Ocet z młodych pędów sosny
Print Friendly, PDF & Email

Wykonanie domowego octu z młodych pędów sosny jest praktykowane od wieków i jest popularne w wielu krajach. Ocet z młodych pędów sosny ma wiele zastosowań, zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej.

Aby wykonać ocet z młodych pędów sosny, potrzebujemy świeżych pędów sosny i cukier.

Początkowo oczyszczam pędy sosnowe, a następnie umieszczam je w słoiku z cukrem. Słoik zakręcam i odstawiam w ciepłe i słoneczne miejsce. Czekam kilka dni aż pędy puszczą sok, zlewam sok do sterylnego słoika, zakręcam i chowam do lodówki. Zimą taki sok wspomoże nas w walce z przeziębieniem.

Młodych pędów nie wyrzucam tylko dosypuję cukru, zalewam wodą ( w celu przyśpieszenia fermentacji można dolać ocet jabłkowy) i przykrywam szczelnie nieprzepuszczalną dla wszelkich owadów gazą. W celu zwiększenia intensywności można jeszcze dodać świeże pędy sosny.

Ocet przez pierwsze dni mieszam rano i wieczorem. Kiedy na powierzchni zacznie się pojawiać taka „poświata” przestajemy mieszać ponieważ wtedy zaczyna tworzyć się matka owocowa. Wtedy już fermentacja nie jest taka burzliwa, zaczyna się wtedy fermentacja octowa. Zostawiamy wtedy nasz ocet w ciepłym miejscu i cierpliwie czekamy, 2,3…klika tygodni jak fermentacja ustanie. Kiedy mieszanka zaczyna nabierać intensywnego smaku, ocet jest gotowy do użycia. Powstałą matkę nie wyrzucamy tylko dajemy do słoika i zalewamy wodą. Będzie to nasz starter do zrobienia octów z innych owoców lub kwiatów (polecam ocet z kwiatów czarnego bzu). Zamiast dolewać gotowy ocet dajemy matkę owocową, któa szybko rozpocznie nam proces fermentacji.

Ocet z młodych pędów sosny ma wiele zastosowań w kuchni. Można go stosować do marynowania mięsa, ryb i warzyw. Można również używać go jako dodatku smakowego do sałatek i innych potraw. W medycynie naturalnej, ocet z młodych pędów sosny jest stosowany do leczenia bólu gardła, kaszlu i przeziębienia. Ma on również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co może pomóc w walce z infekcjami.

Należy jednak pamiętać, że ocet z młodych pędów sosny może nie być odpowiedni dla każdego. Osoby z astmą lub alergią na pyłki sosnowe powinny unikać stosowania tego octu. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek naturalnego środka w celach leczniczych.

Add Comment

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.